Потребителското изживяване по отношение на даден бранд/услуга/продукт излиза далеч извън използването на съответния уебсайт. Потребителско изживяване е контактът на вашите клиенти с вас по телефона, обслужването, което получават когато имат проблем, тонът и полезността на вашите нюзлетъри и посещението им във вашия магазин, ако имате такъв. В пътеводителя ще се фокусираме само върху техните преживявания с уебсайтове.
Оттук нататък много често ще срещате думите потребител и потребителско изживяване — това не е случайно. За създаването и поддържането на добър уебсайт, от особена важност е разбирането, че каквото и да правим, то е за потребителите, разбира се в рамките на нашия бизнес интерес.
Представете си, че трябва да намерите информция по тема, която е относително нова за вас. Естествено, влизате в Google, въвеждате ключовите думи и получавате списък с резултати. Бърз диагонален поглед на имената на уебстраниците и съответните им кратки описания ви карат да изберете една от тях. Озовавайки се на въпросната страница, виждате че информацията е просто пред очите ви. Навигацията ви предлага още странци, които да задоволят нуждата ви от информация. Почти готови сте, остава да се убедите, че на този източник може да се вярва — кликвате на страницата “за нас” и това което виждате там е достатъчно, за да приемете информацията за вярна.
Честито, току-що получихте идеалното потребителско изживяване.
Сега да го разглобим на части: Влизате в Google, разбира се можете да използвате и други търсачки, но използвах Google защото те се пребориха с конкуренцията, фокусирайки се върху доброто потребителско изживяване — бърз и лесен начин да достигнете до най-релевантната за вашето търсене информация. Интересна в случая е страницата с резултати — нещо, което сте виждали хиляди пъти и виждате поне десетки пъти на ден. На кой резултат ще кликнете зависи от представената информацията — заглавието на страницата и извадката от съдържанието ѝ. Ето тук, дори извън дадения уебсайт, се проявява един от елементите на потребителското изживяване — оптимизирането за търсачки – SEO. Продължаваме нататък, вече сте в уебсайта и както стана дума, информацията е просто пред очите ви. След като вече сте на избрания уебсайт, вашето потребителско изживяване се допълва от следните детайли:
- Намирате нужната информация. Освен задоволството, че бързо сте свършили работа, убеждавате се, че сте направили правилен избор на страницата с резултати на Google. За всеки човек потвърждението на правилността на даден негов избор е извор на положителни емоции.
- Информацията я има и не е поредица от безумни изречения, които нищо не ви казват;
- Информацията е на вашия език, това повишава доверието ви към нея, респ. към автора ѝ;
- Визуално е оформена по начин, който ви позволява бързо и удобно да я “сканирате”;
- Наличието на навигация, която предлага допълнителна информация, още повече повишава доверието ви към този уебсайт и затвърждава усещането ви, че сте на правилното място.
Посещението на страницата “за нас” и нейното съдържание ви довеждат до момента, в който се отпускате назад и слагате отметка на тази задача.
Звучи ви познато, нали? Понякога ви се случва, понякога не. Иска ви се да се случва по-често.
Надявам се, че ви се иска и вашият уебсайт да предоставя такова удовлетворение за потребителите си. Сега, потърсете в горните редове думата “дизайн”. Да, няма я. Вместо това виждате, колко често се среща думата информация. Така е, защото причината Мрежата да придобие такава популярност е невероятно лесният и бърз достъп до информация. Именно поради тази причина правилното място да започнете вашия уебсайт е съдържанието, а не дизайна.
Въпреки, че думата “дизайн” не присъстваше в гореописаното идеално потребителско изживяване, точно добрият дизайн изведе на преден план както информацията, така и навигацията към другите страници. Затова е важно дизайнът да бъде съобразен със съдържанието, вместо обратното — дизайнът да е поредица от “кутийки”, които да се чудите как да запълните.
Стремежът към добро съдържание ви гарантира, че поставяте потребителя в центъра на вашия уебсайт.
С три думи: започнете от съдържанието!