Правенето на уебсайтове е полезно за вашето здраве

Идеята че правенето на уебсайтове е полезно за здравето (плуването също много помага) се появи в главата ми някъде около 43-ия ми рожден ден — дали от възрастта или от равносметките, които човек прави около рожденния си ден, но изведнъж осъзнах колко по-спокоен и емпатизиращ съм станал.

Битието определя съзнанието и макар, че Маркс не е от цитираните днес икономисти, едва ли някой би се наел да оспори това твърдение. Просто няма начин, когато отделяш време и внимание на дадена тема, тя да не се отрази на целия ти светоглед.

Бидейки софтуерен инженер, правенето на сайтове, особено преди 15–17 години, криеше определени технологични предизвикателства. Някъде след 2000-та година конкуренцията в онлайн представянето на компаниите нарасна и фокусът започна да се измества към потребителя. Успешни станаха онези уебсайтове и услуги, които можеха да предложат намираемо и разбираемо за потребителите съдържание, както и услуги съответстващи на начина на мислене на съответната аудитория.

Ясно си спомням преломния за мен момент в отношението ми към съдържанието на сайтовете на клиентите. До 2004-та година си мислех, че е достатъчно да направим красив дизайн и да дадем в ръцете на клиента нашата система за управление на съдържание. В повечето случаи резултатът след година ползване не беше много добър. В края на 2004-та година се появи клиент с агенция за организиране на сватбени тържества. Подходихме “класически” и направихме проект, в който текстът беше “Lorem ipsum”, а изображенията съдържаха деца с балони. Обяснихме на клиента, че текстът и изображенията са под негов контрол, но това не помогна — не хареса проекта. За щастие току що се бях върнал от сватбата на моя приятелка в Маями. Бях доста впечатлен от организацията и разполагах с голямо количество снимки, които бях направил там. Седнах и подготвих текст, какъвто би бил интересен на мен като клиент на въпросната агенция, който заедно с подходящи снимки поставихме в абсолютно същия дизайн. Клиентът беше очарован! В този момент спряхме да правим “Lorem ipsum” сайтове. Всеки следващ сайт се предхождаше от поредица срещи и брейнсторминг с клиентите до постигане на яснота по отношение на съдържанието.

Чудесна история, но как правенето на уебсайтове е полезно за здравето? Отговорът е само една дума - емпатия. За да направите успешен уебсайт е необходимо да разбирате своите клиенти - техните желания, ценности и начин на мислене. Когато (поне) 8 часа в денонощието се стараете да съпреживявате, то неволно пренасяте тази дейност и в останалата част от ежедневието си и тогава:

  • По-добре разбирате партньора си;
  • По-добре разбирате децата си;
  • По-добре разбирате домашния си любимец;
  • Разбирате колко различни могат да бъдат хората и как дадена ситуация може коренно да промени начина им на мислене;
  • Научавате се да оценявате силата на контекста;
  • Научавате се да слушате за да разберете, а не за да репликирате;
  • Правейки редовно брейнсторминг изграждате страхотен екип.

В крайна сметка правейки вашия уебсайт научавате важни и интересни неща както за себе си, вашата организация и нейното позициониране, така и за вашите клиенти, фенове и хора около вас. Изведнъж светът става много по-разбираем за вас, а вие по-спокоен и щастлив!